NOC VĚDCŮ 2015
Amatérské prohlídky oblohy (sekce ČAS) a spolku Babický drak a to v obci Babice (u Říčan, střední Čechy) na veřejném prostranství a posléze ve společenské místnosti.
PROGRAM 25. 9. – na návsi obce Babice
- od 16:00 pozorování Slunce s odborným výkladem
- od 17:00 v centru obce se mohou děti aktivně zúčastnit chemických a fyzikálních pokusů a seznámit se tak s vědou v její nejzábavnější (bezpečné) formě.
- Jak si udělat pevnější pěnu ve vaně.
- Jak si zvětšit gumového medvídka.
- Domácí lupa.
- Předpovídač počasí domácí výroby.
- Molekuly v pohybu.
- Stavba sopky.
- Jak nafouknout balónek bez námahy.
- Neviditelnost v praxi.
- Jak se létá do vesmiru.
- Pokusy s tekutým dusíkem a výroba Měsíčních kráterů pomocí dělobuchů.
- v 19:30 začne ve společenské místnosti Staré školy přednáška pro dospělé a mládež o našem vesmírném sousedovi, Měsíci, a jeho zatmění, které proběhne o tři dny později (28. září 2015) v časných ranních hodinách
- pokud počasí dovolí, od 21:00 bude následovat pozorování astronomických objektů dalekohledy na místním fotbalovém hřišti
Akce probíhá za podpory Amatérské prohlídky oblohy (sekce České astronomické společnosti), spolku Babický drak a obce Babice – děkujeme!
Více info ZDE
Kontakt: jana@astronomie.cz, rcbabice@seznam.cz
——————————————————————–
Hodnocení akce:
V roce 2015 proběhla již po jedenácté po celé České republice Evropská noc vědců. Letos připadla na pátek 25. září. Astronomický kroužek Babice se ve spolupráci s Amatérskou prohlídkou oblohy (sekcí České astronomické společnosti) a spolkem Babický drak pustil do pořádání programu v rámci tohoto dne i v naší malé obci.
Program začal v 16:00 pozorováním Slunce.
Od 17:00 byly pak hlavní náplní experimenty pro děti i dospělé. V klubovně Babického draka se vyráběly sopky z domácí modelíny, vlhkoměry ze šišek, k dispozici byla obří lupa s čočkou z vody a nechyběla prezentace Evropské jižní observatoře (ESO) s možností vyplnit si soutěžní kvíz.
Vyrobené sopky vybuchovaly až venku. Nejprve spořádaně, pak se ale sopečná činnost s octem v rukou dětí proměnila v katastrofu, která by bez problémů vyhubila další generaci dinosaurů.
U menších dětí byl oblíbený i stolek s výukou výroby pevnější pěny do vany nebo s bezpracným nafukováním balónků pomocí CO2 vzniklého při chemické reakci.
Srdce dětí i dospělých získala „výroba“ měsíčních kráterů pomocí dělobuchů nebo starty rakety.
Stanoviště s neviditelnými gelovými kuličkami, aneb „vidíte, jak nic nevidíte?“ udivovalo děti i dospělé.
I další pokusy probíhaly ve znamení neviditelnosti – resp. neviditelných molekul, jejichž přítomnost můžeme dokázat díky jejich pohybu (difúze a Brownův pohyb). Zlatým hřebem podvečera potom byly pokusy s tekutým dusíkem, jako například levitace díky supravodivosti.
Nechyběl ani důkaz toho, že dusík opravdu dusí.
Návštěvnost předčila všechna očekávání, dohromady s večerní přednáškou o Měsíci a jeho zatmění a následným pozorováním se Noci vědců v Babicích zúčastnilo na 130 osob.
Doufejme, že v nich Noc vědců v Babicích zanechala pozitivní stopy, které se v nich zachovají podobně dlouho, jako ty na Měsíci.
Za Astronomický kroužek Babice,
Jana Švandová
Celá zpráva ke stažení zde.